Kaip išnuomoti butą?

Jeigu jau turite nekilnojamojo turto, kuriame gyventi nėra poreikio, suprantama, kad norisi iš to uždirbti (2018 metais pelningumas iš būsto nuomos buvo ~8%). Kelių žingnių patarimai nuomai, kad išvengtumėte dalies galimų problemų.

Buto nuomos mokesčiai

Kad ir kokias pajamas gaunate Lietuvoje, jas reikia bet kokiu aveju deklaruoti VMI, tuo labiau, kai tas veiksmas yra tęstinis.

Prieš pradėdami nuomoti NT pasirinkite, kaip mokėsite mokesčius (žinoma, didžioji dalis nuomotojų mokesčių nemoka, bet tikrai gerai jausiesi, kai žinosi, kad vieną dieną VMI nepaprašys susimokėti mokesčių, baudų ir delspinigių).

  1. Paprasčiausia nusipirkti verslo liudijimą gyvenamosios paskirties patalpų nuomai (neteikiant apgyvendinimo paslaugų: lovų nuoma, pusryčiai, kitos paslaugos). Kiekviename mieste mokestis yra skirtingas. Pvz. Vilniuje ~695€/metams. Liudijimą privaloma įsigyti, kad jis jau galiotų pirmą nuomos dieną. Sumoki ~60€ ir turi ~31 dieną galiojantį liudijimą. Galima pirkti dienų tikslumu; ~2€/diena. Daugiau jokių mokesčių nuo šių pajamų mokėti nereikia (nei kitais metais, nei Sodrai PSD/VSD).
  2. Antras variantas – išsiimti individualios veiklos pažymėjimą ir mokėti 15% nuo pajamų. Tokiu atveju, Vilniuje nuomininkai jums per mėnesį turi mokėti ne daugiau nei 386€/mėn su viskuo, nes kitu atveju pigiau bus pirkti verslo liudijimą. 2019 metų pavasarį (dabar), Vilniuje tokias mažas butų nuomos kainas yra sudėtinga rasti, tad kol nėra ekonominės krizės, verslo liudijimas yra geresnė (ir paprastesnė) alternatyva. Už 2019 metais gautas nuomos pajamas reikės susimokėti 2020 metų kovo-balandžio mėnesiais (gali būti sunku laikyti tam paruoštus ~400-600€).

Daugiau apie mokesčius galite paskaityti čia (Buto nuomos mokesčiai 2018).

Buto nuomos sutartis

Sutartis reikalinga, šablonų yra daugybė, išsirenki sau tinkamą, pakeiti detales ir šauni į NT verslininko traukinį.

Ką iš savo patirties galiu pasakyti, jeigu nuomos kainą norėsis laikyti didelę (prie viršutinės rinkos ribos), tai siūlyčiau į sutartį įtraukti tokius punktus, kaip tvarkymo mokestis išsikrausčius po mažiau nei 6-12mėn, taip pat perspėjimo terminą padaryti 45 dienas, taip bus paprasčiau mokėti verslo liudijimo mokestį į priekį bei sąskaitas už komunalines paslaugas. Kodėl? Pabandykite ir suprasite. Tiesiog taip yra lengviau ir saugiau.

Dar į sutartį įtraukčiau kiek galima daugiau detalių apie būsto nusidėvėjimą, daiktų būklę, draudimą rūkyti (po žolės ir cigarečių rūkytojų teko pačiam susimokėti 100€ už baldų valymą, o kvapas dar kelis mėnesius laikėsi). Taip pat nepamirškite skaitiklių rodmenų ir buto raktų vertės (jo kaina gali siekti ir 50€).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *